Hasiči zachraňovali na Karvinsku puštíka z komína + video

145

Profesionální hasiči ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje se zapojili do úspěšné záchrany krásného puštíka v Petřvaldu na Karvinsku, který se pustil v noci ze čtvrtku na pátek 1.11.2019 úzkým komínem do útrob rodinného domku a několik hodin tam šramotil.

Skončil v těsném zajetí pod úrovní stropu přízemí zachycený na izolační vatě, která zaslepovala připravený sopouch, tedy vývod z komína. Hasiči byli vyzváni k jeho záchraně v pátek před polednem.

Šlo o dvoupodlažní novostavbu rodinného domu. Komín byl nepoužívaný, otvory pro revizní dvířka i sopouch byly zazděné, tudíž nepřístupné. Dostat ho ven stejnou cestou, jakou se do této pasti dostal, tedy nahoru na střechu, nebylo možné. Pomocí teleskopické tyče a lana ale hasiči ze střechy „odměřili“ hloubku, ve které se puštík nachází.

Zaslepený sopouch pod sádrokartonovým obkladem hasiči objevili poklepem, pomocí kladiva a šroubováku v něm vysekali malý otvor. Následně z komína opatrně vytahovali izolační vatu, na níž pták stál, ležel či visel, a zároveň rukama „jistili“ komín tak, aby se puštík po odstranění vaty nepropadl ještě níže.

Po několika minutách mravenčí dolovací práce ho hasiči opatrně vytáhli ven. Puštík hned pro jistotu roztahoval křídla, aby bylo všem jasné, že je zdravý, silný a nezraněný, a chystal se zpět na svobodu. Hasiči ho ale nejprve přeložili do kontrolního kbelíku, vynesli ven a po ujištění, že je opravdu nezraněn, byl opravdu vypuštěn do přírody. Rychle odletěl k blízkému lesu.

Při záchraně hasiči komín nepoškodili, pouze vznikl se souhlasem majitele otvor v sádrokartónu.

zdroj: hzscr.cz