Od čtvrtka 27. srpna je třeba televizory přeladit na DVB-T2

23

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 se dotkne více než poloviny českých domácností, které přijímají televizní signál na klasickou pokojovou nebo venkovní anténu, případně společnou televizní anténu (STA). Jednoduše řečeno těch diváků, kteří mají příjem televize zdarma, neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (s výjimkou poplatku České televize, který je povinný pro všechny majitele televizních přijímačů). Nyní je garantováno, že do roku 2030 nebudou v televizním vysílání žádné další změny.

Jde o změnu vynucenou vnějšími okolnostmi, na kterou provozovatelé televizního vysílání a vysílacích sítí neměli žádný vliv a musí se s ní vypořádat. Z jakého důvodu se tedy přechází na DVB-T2? Mobilní operátoři si vymohli uvolnění části vysílacího spektra, které nyní využívá televizní vysílání, pro vlastní služby mobilního internetového připojení. Řešením je přechod na spektrálně efektivnější sytém DVB-T2, který umožní zachovat rozsah a pokrytí TV signálem na dnešní úrovni.

Vysílače pro Moravskoslezský kraj přechází na nový vysílací standard DVB-T2 ve čtvrtek 27.08.2020.

Po tomto datu nebudete moci na klasickou televizní anténu naladit televizní vysílání, aniž byste neměli televizor nebo set-top-box s tunerem DVB-T2. Pokud bydlíte v bytovém domě a pro příjem televize využíváte tzv. společnou anténu, neobejde se přechod na nový typ vysílání bez úprav televizních antén a anténních systémů. Tyto úpravy je nutné provést ve spolupráci se specializovanými servisními firmami.

Bližší informace a odpovědi na nejčastější dotazy naleznete např. na webech:

https://www.dvbt2overeno.cz/ a https://www.digict.cz.

Zdroj: web dvbt2overeno.cz