Dobrovolní dárci krve převzali vyznamenání

53

Zlatý kříž 3. třídy a Zlaté medaile prof. MUDr. Jana Janského převzali v pondělí 25. 11. 2019 v posluchárně Nemocnice Třinec bezpříspěvkoví dárci krve z Třince a okolí.

Za dobrovolné dárcovství životodárné tekutiny a nezištnou pomoc svým spoluobčanům jim poděkovala mj. ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Stanovská, primářka Hematologicko-transfúzního oddělení Nemocnice Třinec Věra Farbiaková a náměstek primátorky Třince Radim Kozlovský, který oceněným předal za město drobnou pozornost.

„Obětavosti dárců krve si velmi vážíme, a proto je každoročně odměňuje dárkem v podobě volných vstupů na krytý bazén v Třinci,” uvedl Radim Kozlovský.

Vyznamenání Českého červeného kříže bylo v Nemocnici Třinec uděleno celkem 82 bezpříspěvkovým dárcům krve a krevní plazmy z našeho regionu. Mezi nositele Zlatého kříže ČČK 3. třídy, kteří darovali tuto životodárnou tekutinu už 80krát, se letos zařadilo 35 dárců. Zlatou medaili prof. MUDr. Jana Janského za 40 odběrů převzalo 47 dárců.

Český červený kříž je patronem dárcovství této nejcennější tekutiny už od roku 1948. V současnosti si klade za cíl propagovat dárcovství, získávat nové dobrovolníky, a také především morálně vyzdvihnout dárce, kteří poskytují svou krev bez nároku na jakýkoli zisk. Z tohoto důvodu oceňuje bezpříspěvkové dárce krve medailemi prof. MUDr. Jana Janského, objevitele 4 krevních skupin, za 10 odběrů bronzovou, za 20 odběrů stříbrnou a za 40 odběrů zlatou medailí. Za 80, 120 a 160 dosažených odběrů pak předává dárcům Zlaté kříže. Česká republika má dokonce několik rekordmanů, kteří darovali krev 250krát.

Oblastní spolek ČČK ve Frýdku-Místku eviduje přes 20 tisíc dárců, což řadí náš region ke špici v rámci ČR. Přesto u nás dárci stále chybí a každý nově příchozí je vítán.

Jak se stát dárcem krve či krevní plazmy? Stačí se rozhodnout, objednat se telefonicky na tel. číslech 558 325 175 nebo 558 309 627 a přijít na Hematologicko-transfúzní oddělení Nemocnice Třinec. Nepotřebujete žádná předchozí vyšetření či lékařská doporučení. Veškerá poučení, vyšetření a vše potřebné bude vyřízeno přímo zde. Více o darování krve se dovíte na https://www.nemtr.cz/index.php/cs/pacienti-a-navstevnici/pro-darce-krve.

zdroj:trinecko.cz