Třinec uctil památku válečných veteránů

13

Třinec si v pondělí 11. listopadu připomněl Den válečných veteránů, který celosvětově připadá na tento den. Zapálením svíček a položením kytice uctila primátorka Věra Palkovská památku válečných hrdinů u pomníku se jmény 83 obětí 1. světové války na křižovatce ulic Husova a 1. máje a následně také u památníku obětem 2. světové války na centrálním hřbitově na Folvarku.

„Památku válečných hrdinů si připomínáme každoročně a v Třinci tento pietní akt už patří k tradicím. Je mi líto, že postupem času ubývá přímých pamětníků, kteří na vlastní kůži zažili, co je to bojovat za svobodu. O to více je důležité si uvědomit a připomínat mladé generaci, že svobodu nemůžeme brát jako samozřejmost. V dnešní době, kdy všude kolem nás stále přibývá agrese a konfliktů, je třeba si svobody vážit, pečovat o ni a připomínat si, co všechno museli tito stateční lidé obětovat, abychom mohli žít v míru,“ uvedla primátorka Věra Palkovská.

Den válečných veteránů, který si připomínáme 11. listopadu, se váže k ukončení 1. světové války, kdy připomíná oběti nejstrašnější války, jakou do té doby lidstvo poznalo. V novodobé historii České republiky se Den válečných veteránů připomíná od roku 2001. Dává nám mimořádnou příležitost připomenout hrdiny, kteří ve dvou válečných apokalypsách ohraničených léty 1914 – 1918 a 1939 – 1945 bez váhání nasazovali životy za svobodu své vlasti, a také ty příslušníky ozbrojených sil nebo mírových misí, kteří bránili hodnoty svobody a demokracie.

zdroj: trinecko.cz