Vzpomínkový happening 1989 – 2019

26

Letošní listopad se nese ve znamení vzpomínek na sametovou revoluci 1989 a oslav třiceti let svobody. Všechny listopadové akce završil vzpomínkový happening, který proběhl na náměstí Svobody v neděli 17. 11. 2019. Na přípravě akcí, jejichž společným jmenovatelem byl rok 1989, se podílely s podporou magistrátu města Knihovna Třinec, kino Kosmos, Dům dětí a mládeže, STaRS, ale i základní a střední školy a další třinecké organizace.

Atmosféru během happeningu zpříjemnili učitelé a žáci Základní umělecké školy, Dechový orchestr SCEAV Oldřichovice a nemohly chybět svíčky ani legendární píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu v podání pěveckého sboru p. Ireny Szurmanové.

Připomínkou na letošní 30. výročí sametové revoluce bude i buk, který vysadilo v neděli 17. 11. 2019 vedení města společně přítomnými občany nedaleko mateřské školy Štefánikova na Terase. Strom svobody připomíná roky 1989 a 2019 a zároveň symbolizuje poctu všem, kteří se o svobodu v naší zemi v roce 1989 zasloužili.
Listopadové události roku 1989 jsme si připomněli také v kině Kosmos, kde proběhl galavečer „Kino na sametu“, jehož vyvrcholením bylo předání Cen statutárního města Třince (této akci je v Aktualitách věnován samostatný text). Řadou aktivit se zapojila do oslav svobody i Knihovna Třinec, která uspořádala například Festival svobody, ale měla na programu i Listování knihou Mé dětství v socialismu a další tematické aktivity. Do osmdesátých let jsme se mohli vrátit i v Domě dětí a mládeže, který na sobotu 16.11.2019 přichystal Retro odpoledne, kde nechyběla diskotéka s hity 80. let ani lampionový průvod. K vidění byla i výstava s názvem Jak jsme si hráli před 30 lety. Sametové revoluci se věnovaly v rámci svých vzdělávacích programů i jednotlivé základní a střední školy.

zdroj: trinecko